Skansen Archeologiczny
Hala Targowa w Gdańsku to nie tylko ponad 100 stoisk z branży przemysłowej, spożywczej oraz owocowo-warzywnej - dodatkową atrakcją jest znajdujący się tu Skansen Archeologiczny oraz wystawa eksponatów z Muzeum Archeologicznego.
Podczas prac remontowych budynku XIX-wiecznej Hali Targowej prowadzone były jednocześnie badania archeologiczne pod obiektem. W ich wyniku odkryto:
- pozostałości osady handlowej,
- podwaliny kościoła romańskiego,
- fundamenty pieca wapienniczego,
- cmentarzysko z czasów wczesnego średniowiecza.
Aby dać mieszkańcom Gdańska dostęp do tych odkryć w części piwnicy Hali Targowej utworzono skansen archeologiczny. Znajdują się w nim relikty prezbiterium i część nawy odkrytego kościoła, a także szczegółowy opis znalezisk i kolekcja zabytków ruchomych, pozyskanych w trakcie badań. Na 260 m kw. skansenu znajdą się znalezione w piwnicy i jej otoczeniu eksponaty: monety, dewocjonalia i ceramika. Odwiedzający mogą podziwiać m.in. monetę rzymską z II w. naszej ery, umundurowanie napoleońskiego żołnierza, a także ossuarium w postaci ściany z ludzkich szczątków.
Ponadto wystawa wyposażona jest w najnowsze zdobycze techniki, m.in. w hologramy. Iluminacja wydobywa i podkreśla walory romańskich wnętrz, w tym głównie kunsztownie wykonanych sklepień refektarza. Odpowiednie oświetlenie będzie też grało dużą rolę w wyeksponowaniu pochodzącego z XVI-XVII wieku ossuarium, które archeolodzy odkryli obok zabytkowej budowli, a które stanowić będzie część ekspozycji. Dzięki planszom wyeksponowanym wewnątrz zabytku oraz informacjom odtwarzanym z głośników, zwiedzający poznają historię dominikańskiego klasztoru, którego część stanowiły niegdyś refektarz i kuchnia, a także dzieje miejsca, w którym obiekt zbudowano.
Zachęcamy do odwiedzania Skansenu Archeologicznego oraz wystawy eksponatów z Muzeum Archeologicznego w Gdańskiej Hali Targowej.