ZAKUPY BLISKO CIEBIE

Zapraszamy!

Żywność

Zapraszamy!

Ubrania

Zapraszamy!

Usługi

Zapraszamy!

RYNEK ZIELONY

Zapraszamy!

Oferta inwestycyjna

Hala Targowa Gdańsk

Hala Targowa znajduje się na Głównym Mieście w Gdańsku, przy placu Dominikańskim 1. Jej budowa trwała około dwóch lat i została ukończona w 1896 roku, zaś jej obecnym właścicielem są Kupcy Dominikańscy sp. z o.o.


Przed wybudowaniem Hali pod podanym adresem funkcjonował klasztor Dominikanów, który został zniszczony w wyniku oblężenia Gdańska w 1813 roku. Po rozbiorze budynku pusty plac wykorzystywany był kolejno do musztry wojskowej oraz jako targowisko. Aby zlikwidować handel na ulicy władze miasta postanowiły postawić w tym miejscu halę, dzięki czemu można było zamknąć pozostałe targi w Gdańsku (czynny pozostał jedynie Targ Rybny).


Hala Targowa została wybudowana wedle projektu gdańskiego architekta Kurta Fehlhabera, syna innego słynnego projektanta i radcy budowlanego – Karla Fehlhabera. Utrzymana w barokowym stylu Hala pozostaje jednym z zabytków Gdańska, który praktycznie bez większych zniszczeń przetrwał czasy II wojny światowej. Na początku XXI wieku miała miejsce przebudowa budynku, którą ostatecznie ukończono w 2009 roku modernizacją „Zielonego Rynku”.


W Hali Targowej znajdują się trzy poziomy handlowe. Stoiska z artykułami przemysłowymi i usługi można znaleźć na poziomach 0 i 1, zaś sprzedaż artykułów spożywczych odbywa się na kondygnacji -1. Łącznie funkcjonuje tutaj około stu stoisk. Powierzchnia Hali wynosi 4714 metrów kwadratowych, zaś jej wysokość: 15 metrów. Hala ma cztery bramy, przez które można dostać się do budynku.


Mimo ewolucji punktów handlowych Hala Targowa zachowała swój dawny charakter, będąc tym samym jednym z niewielu tego typu miejscu na Pomorzu. Dogodne usytuowanie w centrum miasta, nieopodal Targu Węglowego, umożliwia łatwe dotarcie do Hali, na terenie której sprzedawane są najwyższej jakości produkty – o co od lat dbają właściciele poszczególnych stoisk handlowych. Kolejną atrakcją związaną z opisywanym miejscem są znajdujące się w części piwnicznej Skansen Archeologiczny oraz wystawa z Muzeum Archeologicznego.