Jak grillować warzywa?

Lip 10, 2017

Przedstawiamy kilka praktycznych porad na temat tego, jak prawidłowo przyrządzać je na ruszcie. Grillowane warzywa to świetna alternatywa dla ciężkich dań mięsnych. Prawidłowo przyrządzone, są nie tylko pyszne ale i przede wszystkim zdrowe. Wszystko co potrzebujesz na sezon grillowy kupisz na naszej Hali Targowej (mięso, pieczywo) lub na Rynku Zielonym (warzywa, owoce).

Do grillowania wybieraj warzywa sezonowe, najlepiej pochodzące z regionu, w którym mieszkasz. Są one dojrzałe i znacznie smaczniejsze od towaru, który musi dojrzewać w trakcie transportu. Przygotuj warzywa do grillowania w taki sposób, żeby jak największą powierzchnią stykały się z rozgrzanym rusztem. Im bardziej bezpośredni kontakt tym lepszy smak grillowanych warzyw. Wybierz na przykład strąki papryki o spłaszczonych bokach, które łatwo można odciąć od gniazda nasiennego. Im bardziej płaskie kawałki warzyw, tym większa ich powierzchnia przypieka się na ruszcie.

Warzywa muszą być pokryte cienką warstwą tłuszczu, wtedy nie będą przywierały do grilla ani się przypalały. Do tego celu odpowiednie są oleje o neutralnym smaku, lecz jeszcze lepsza jest dobrej jakości oliwa z oliwek, która podkreśla specyficzny smak każdego gatunku warzyw. Użyj tyle oliwy, żeby kawałki warzyw były nią dobrze pokryte. Jednak pamiętaj, że oliwa nie może z nich ściekać i spalać się płomieniem. Warzywa obficie posól i popieprz. Zyskają więcej smaku , kiedy w temperaturze pokojowej poleżą 20 – 60 minut w marynacie z oliwy, octu, czosnku, ziół i przypraw.

Niektórzy lubią, gdy twardsze warzywa, takie jak cebula lub koper włoski, po upieczeniu na grillu są delikatnie jędrne. Jeżeli wolisz aby były bardziej miękkie, uważaj aby nie sczerniały ani się nie przypaliły. Grillowanie powoduje, że warzywach koncentruje się naturalna słodycz, jednak zawarty w nich cukier łatwo się przypala. Pokrój warzywa na jednakowe kawałki, żeby równomiernie się upiekły. Najczęściej dobre są kawałki grubości palca lub nieco cieńsze.

Na podstawie portalu:

Jak grillować warzywa – Praktyczne porady

Share This